Modřínové fošny

Hoblované fošny a fošny nehoblované

Sibiřský modřín je jedním z nejrozšířenějších druhů jehličnatých stromů. Používá se jako stavební řezivo a truhlářské řezivo. Kvalitní hoblovaná prkna nesámovaná ze sibiřského modřínu vždycky byli velmi pevné, spolehlivé a s velkou trvanlivosti, a proto je po nich tak velká poptávka. Modrinove fosny se nekroutí, nepráskají, nehnijou a dobře zvládají klimatické a biologické vlivy. Někdy se sibiřský modřín přiřazuje k elitním druhům, a fošny ze sibiřského modřínu mají léčivé účinky.

Hlavní místy kde sibiřský modřín vyrůstá, jsou lesy nedaleko od řek a jezera Bajkal. Proto jsou hoblovaná prkna stejně tvrdá a odolná vůči vlhkosti a jiným vlivům jako dub. Dokonce jsou v něčem lepší. Fošny hoblované ze sibiřského modřínu prakticky nepodléhají napadení hmyzu, hub a hniloby. Fošny modřín mají světlou, zářivou a jedinečnou texturu.

Pokud srovnáme modřínové fošny s jinými druhy jehličnatých dřevovin, tak jsou modřínové fošny pevnější a mají větší trvanlivost než ostatní, kromě teaku. Kvůli velké pevnosti a velkému obsahu pryskyřice jsou hoblované fošny nejvíce odolné vůči atmosférickým vlivům, slunci a vlhkosti.

Zpravidla se ze sibiřského modřínu stává sušené řezivo, ve formě různých trámů, podlahových prken a fošen. Prkna na plot, stavební prkna a jiné hoblované řezivo je ve stálé zátěži, a s tím se dokonale poradí sibiřský modřín.

Sušené fošny

Pokud chceme posoudit kvalitu a praktičnost hranolu nebo dřevěné fošny, bude jedním z nejdůležitějších ukazatelů obsah vlhkosti dřeva. Jedná se o natolik důležitou vlastnost, že řezivo se podle ní dělí na suché a přirozeně vlhké, které je několikrát levnější než vysušené. Vlhké řezivo je rychleji vyrobené a k dispozici, pak ale může dojít k sesychání nebo popraskání, a to působí značné potíže při dalším zpracování.

Modřínové fošny, které mají nižší obsah vlhkosti (sice není nejlevnější), má daleko ustálenější tvar, je odolné vůči plísním a dalším škůdcům a jeho opracování je jednodušší a truhlářům nepůsobí při výrobě nábytku nebo jiných dekorativních předmětů tolik problémů. Nehledě na relativně vysokou cenu zůstává sušené řezivo z jehličnanů žádané jak ve stavebnictví, tak i mezi truhláři.

U firem, které obchodují se dřevem, má omítané prkno zvláštní postavení, protože se prodává nejlépe. Tento druh řeziva, ať už v té či jiné podobě, najdeme na všech staveništích po celé zemi a má uplatnění i v různých oblastech průmyslu. Nicméně omítaná prkna se také dělí do kategorií podle různých kritérií – druh stromu, ze kterého pocházejí, rozměry příčného řezu a stupně opracování. Pro každý druh práce doporučujeme vybírat řezivo s odpovídajícími vlastnostmi, což vám umožní provést ji co nejlépe a zároveň neplýtvat zbytečně finančními prostředky.
Řezivo se prakticky používá na každé stavbě. Profesionální tesaři nemají problém s odhadem, kolik budou potřebovat prken nebo hranolů na konkretní zakázku. Domácí kutilové, když se rozhodnou něco udělat svépomocí, často v tomto ohledu ocení pomoc, protože jinak se může stát, že nakoupí materiálu zbytečně mnoho anebo, to se děje častěji, příliš málo. V každém případě se jim nákup zbytečně prodraží. Proto doporučujeme poradit se ohledně množství potřebného materiálu s našimi odborníky.